ЕЛЕКТРОННІ БІБЛІОТЕКИ
Електронні бібліотеки України
Україніка – національний довідково-інформаційний та документальний ресурс архівних, рукописних і друкованих джерел, створених в Україні або інших державах – про Україну, її історію, економіку, культуру, що ґрунтується на засадах обліку та акумуляції документальної спадщини українського народу.
Електронна бібліотека «Україніка» – проєкт Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Мета проєкту – акумулювати у цифровому форматі твори усіма мовами, незалежно від місця видання, про український народ, територію України та про всі народи, які жили або живуть на цій території. Це дозволить надати користувачам електронної бібліотеки знання про Україну, її народ, його історію, традиції та культуру, розбудовану політичну націю, сформовану нею державу; матеріали про природне, географічне середовище, демографічний, економічний, соціальний, освітній, науковий потенціал України, здобутки української нації, її місце у світовому цивілізаційному розвитку.
Цифрова бібліотека історико-культурної спадщини
Електронний архів, створений на платформі Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського. Основними напрямами розвитку ресурсів «Цифрової бібліотеки» є: збереження та організація доступу до книжкових пам'яток, що є національним надбанням України; формування фундаментальної цифрової колекції «Україніка», однією із важливих складових, якої є колекція «Україномовна книга» (1798–1923). Архів містить книги, стародруки, газети, журнали, карти та багато іншого.
LIBRARIA – проєкт компанії «Архівні інформаційні системи» (АІС), що здійснюється у співпраці з бібліотеками, архівами та науковими інституціями в Україні та за її межами. Мета проєкту – оцифрувати та надати доступ онлайн до великого масиву української історичної періодики.
На вебсайті доступні для перегляду не лише цифрові зображення, але й розпізнані тексти видань з інтерактивними змістами кожного з чисел, що надає користувачам широкі пошукові можливості.
Електронна бібліотека Інституту історії НАН України
Систематизоване масштабне науково-технічне, повнотекстове зібрання джерел з історії України. Е-бібліотека розроблена Інститутом історії НАН України та регулярно наповнюється цінними й рідкісними книгами, які можна переглянути онлайн у PDF-форматі.
Українська Електронна Бібліотека Лібрук (Libruk)
Бібліотека Libruk зібрала твори різних за жанром і часом українських письменників-класиків і сучасних авторів. На сайті можна завантажувати книги у найбільш популярних форматах, а також читати онлайн. Є можливість ознайомитися з біографією письменників України, дізнатися їх творчий шлях, поділитися своїми власними враженнями, залишивши коментарі автору, або його творам.
Електронна бібліотека надає можливість отримати вільний доступ до кращих творів класичної української літератури, з якими ми всі почали знайомство ще в школі. Для зручної й швидкої роботи з матеріалами сайту, всі письменники були структуровані за алфавітним покажчиком.
УкрЛіб – скорочення від Ukrainian Library (українська бібліотека). Мета створення цього сайту – зробити українську літературу доступною для всіх, хто бажає її читати.
Сайт УкрЛіб було створено 27 листопада 2000 року. З цього часу, майже кожен тиждень бібліотека росте й наповнюється новими матеріалами, більшість з яких є ексклюзивними й вперше були представлені інтернет-аудиторії саме цим проєктом. Розділи охоплюють нескінчений обсяг художньої, пізнавальної та навчальної інформації з української літератури та літератури народів світу в перекладі українською мовою.
DIASPORIANA – проєкт зі збереження інтелектуальної спадщини української еміграції.
Маючи у фондах велику кількість рідкісних і цінних еміграційних документів та видань різних років, доступ користувачів до яких може бути обмежений через їх відсутність у більшості бібліотек та архівів України, проєкт передбачає створення цифрових копій таких видань для їх збереження та надання вільного доступу до них через мережу «Інтернет» як науковцям, так і всім охочим.
Електронна бібліотека «Культура України» створена за ініціативою Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого у листопаді 2010 року.
На сайт додаються ресурси, що фізично зберігаються у фондах бібліотек, музеїв та інших закладів культури України та ті, що надані авторами за договором на право використання об'єкта авторських прав.
Електронна бібліотека складається з чотирьох основних колекцій: культурологія, мистецтво, етнографія, заклади культури. Містить понад 7 тис. документів (600 тис. сторінок) від 110 учасників: бібліотек, окремих авторів, наукових установ, видавництв.
Чтиво – це вільна онлайн-бібліотека україномовної літератури. Метою діяльності е-бібліотеки є поширення і популяризація україномовних творів серед читачів. Загальний фонд складає 1504 твори 591 автора (перекладача).
Українська електронна бібліотека «EXLIBRIS» – це україномовні студії з історії, публіцистики, художньої літератури; військово-історичні праці, хроніки. Бібліотека багато років не оновлюється, але сайт містить низку дуже важливих та корисних праць, за якими можна вивчати історію України.
Цифрова бібліотека «Київ» – колекція вибраних цифрових об’єктів з фондів бібліотек, організацій, наукових установ, а також приватних колекцій про Київ, його історію, культуру, суспільне та економічне життя.
KnigoGo.com.ua – портал про книги. На сайті представлено свіжі новини літератури, рецензії та відгуки на популярні книги. Читачі можуть завантажити безоплатно на телефон, без реєстрації або читати онлайн кращі електронні книги українською мовою в форматах fb2, rtf, epub, txt для iPad, iPhone, Android і Kindle.
Права людини – онлайн-бібліотека, заснована Харківською правозахисною групою. Містить книги наукової, військової, історичної, соціальної, економічної, юридичної тематики. Чимало праць присвячені українському правознавству. Сайт добре структурований та гарно оформлений. Усі книги можна безоплатно завантажити. Ресурс буде корисний широкій аудиторії.
Актуальна та корисна електронна бібліотека українських книг. За допомогою пошуку можна знайти книги в електронних форматах: txt, rtf, doc, pdf, fb2, epub, mobi, djvu, html.
Електронні бібліотеки світу
Academic Journals – це видавництво рецензованих журналів відкритого доступу. Публікує понад 100 журналів із відкритим доступом, які охоплюють мистецтво та гуманітарні науки, техніку, медицину, соціальні науки, біологічні науки, фізичні науки та сільськогосподарські науки. Місія видавництва полягає в тому, щоб прискорити поширення знань шляхом публікації високоякісних наукових статей за допомогою моделі відкритого доступу.
Проєкт «American Memory» створюється Бібліотекою Конгресу США та надає вільний і відкритий доступ через інтернет до рукописів, звукозаписів, зображень, відеоматеріалів, гравюр, карт і нот, які документують американську спадщину. Ресурс є цифровим збереженням американської історії і творчості. Матеріали зібрано із колекцій Бібліотеки Конгресу США та інших установ, для відображення літописних історичних подій, людей, місць і ідей, які сформували Америку. Повний список усіх електронних колекцій Бібліотеки Конгресу можна знайти на сайті https://www.loc.gov/collections/.
California Digital Library (CDL) – цифрова бібліотека надає доступ до наукових матеріалів, БД журнальних статей і дисертацій, електронних журналів, довідкових БД Каліфорнійського університету.
Портал академічних журналів відкритого доступу (понад 17 200 назв). Пошук можна здійснювати за категоріями, мовою чи наявністю в базах даних: Scopus, PubMed, ISI Master.
Європейська цифрова бібліотека Europeana забезпечує доступ до оцифрованих фондів бібліотек, архівів, музеїв країн-членів ЄС. Проєкт офіційно стартував 20 листопада 2008 року, до цього моменту вже було переведено в електронний вигляд 2 млн різних об'єктів культурної спадщини Європи. Зараз колекції Europeana надають доступ до більш ніж 50 млн цифрових елементів – книг, музики, творів мистецтва та ін. – зі складними інструментами пошуку та фільтрування, які допоможуть знайти те, що шукаєте.
Library of Congress – Національна бібліотека Сполучених Штатів Америки та дослідницький підрозділ Конгресу США. Є найбільшим за площею книгосховищем та однією з найважливіших бібліотек світу.
Бібліотека Конгресу, як і безліч інших бібліотек, оцифровує свої колекції, тепер вона має одну з найбільших і високоякісних електронних бібліотек. Перш за все оцифровуються рідкісні колекції й ті, які не доступні ніде більше, це дозволяє забезпечити вільний доступ до матеріалів, які вимагають особливо дбайливого поводження. Колекція містить книги, фотографії, рукописи, карти, аудіо- та відеозаписи, а також інтернет-сайти.
Open Library – це проєкт інтернет-архіву, призначений для створення «однієї вебсторінки для кожної книги, коли-небудь опублікованої». Open Library є проєктом некомерційної організації Internet Archive. Частково існує на гранти від Каліфорнійської державної бібліотеки (California State Library) і Фонду Кале-Остін (Kahle / Austin Foundation).
На сьогодні в інтернет-архіві зібрано понад 20 мільйонів записів. Має український інтерфейс.
Проєкт OAPEN було створено у рамках програми eContentplus (2008-2010). Мета проєкту – створення стабільної моделі видання академічних книг із гуманітарних і соціальних наук, а також покращення видимості та зручності використання високоякісних академічних досліджень у Європі. Після закриття проєкту OAPEN продовжив діяльність як фонд.
Зараз OAPEN включає три платформи:
Бібліотека OAPEN – центральне сховище для розміщення та розповсюдження книг відкритого доступу (OA);
OAPEN Open Access Books Toolkit – набір інструментів для видання OA книг для авторів;
Directory of Open Access Books – служба пошуку, яка індексує книги OA у партнерстві з OpenEdition.
Project Gutenberg – це бібліотека з понад 70 тис. безплатних електронних книг різними мовами, які можна завантажувати або читати онлайн. У бібліотеці зібрана чудова світова література від белетристики до освітньої літератури, на яку минув термін дії авторських прав у США. Книги доступні для завантаження в різних форматах. Крім того, їх можна швидко завантажити в хмару через сервіси Dropbox, Google Drive, Microsoft OneDrive.
Wiley (раніше Blackwell) – одна з найбільш відомих у світі видавничих корпорацій, що спеціалізується на виданнях в галузі наукових, технічних і медичних досліджень. Завдяки програмі відкритого доступу допомагає покращувати прозорість досліджень та дотримуватися мандатів з відкритим доступом через підвищення доступності досліджень. У Wiley Online Library представлено 1700+ журналів, 260+ довідкових публікацій, більше як 27 тис. онлайн-книг відкритого доступу.
DataBank – це інструмент аналізу та візуалізації, який містить колекції даних за різними темами. Постачальником ресурсу є The World Bank. Платформа містить п’ять БД: World Development Indicators, Statistical Capacity Indicators, Education Statistics – All Indicators, Gender Statistics, Health Nutrition and Population Statistics і містить інформацію про економічний розвиток більш ніж 200 країн, починаючи з 1960 року. Платформа має зрозумілу пошукову систему. Результати можуть бути масштабовані, проіндексовані за фіксованим роком, переглянуті за процентною шкалою і виведені у вигляді діаграм. Висновок даних можливий в різних форматах, включаючи таблиці Excel.
World Digital Library (WDL) – це проєкт Бібліотеки Конгресу США, який було здійснено за підтримки Організації Об'єднаних Націй з питань освіти, культури та науки (ЮНЕСКО) та у співпраці з бібліотеками, архівами, музеями, навчальними закладами і міжнародними організаціями з усього світу (дія проєкту завершилась у 2020 р.). Зараз World Digital Library є частиною головного вебсайту Бібліотеки Конгресу США.
До складу об'єктів, представлених на сайті Світової цифрової бібліотеки, входять рукописи, карти, рідкісні книги, музичні партитури, фільми, знімки, фотографії та архітектурні креслення. Бібліотека містить документи 40 мовами світу.