ФОРМАЛЬНА, НЕФОРМАЛЬНА ТА ІНФОРМАЛЬНА ОСВІТА

Формальна освіта – це освіта, яка здобувається відповідно до освітніх ліцензованих програм закладів післядипломної освіти та передбачає досягнення здобувачами освіти заздалегідь визначених результатів навчання. Вона розширює й доповнює знання з фаху, методики викладання предмета, психології, які отримав вчитель, здобуваючи вищу освіту.

Форми формальної освіти: очна (курси підвищення кваліфікації, семінари, творчі групи, тренінги тощо), дистанційна (дистанційні курси, онлайнові конференції, вебінари тощо), змішана (поєднання очної та дистанційної форм навчання – очно-дистанційні курси).

Де здобути: заклади післядипломної освіти (переважно відповідно до місця проживання).

Неформальна освіта – це освіта, яка здобувається, як правило, за освітніми програмами та не передбачає присудження визнаних державою освітніх кваліфікацій за рівнями освіти, але може завершуватися присвоєнням професійних та/або присудженням часткових освітніх кваліфікацій. Вона допомагає швидко і вчасно отримати необхідні знання відповідно до потреб тут і зараз.

Форми неформальної освіти: очна (тренінги, майстер-класи, семінари, майстерні тощо), дистанційна (дистанційні курси, вебінари).

Де здобути: неурядові установи, приватні особи, платформи дистанційного навчання.

Інформальна освіта (самоосвіта) – це освіта, яка передбачає самоорганізоване здобуття особою певних компетентностей, зокрема під час повсякденної діяльності, пов’язаної з професійною, громадською або іншою діяльністю, родиною чи дозвіллям. Така навчальна діяльність не обов’язково цілеспрямована та структурована, не фіксується документально, але сприяє розширенню професійних знань та умінь і є однією з ключових компетентностей особистості.

Форми інформальної освіти: одноразові лекції, відеоуроки, медіаконсультації, спілкування у сім’ї, з колегами, читання спеціалізованих журналів, телебачення, відео, незаплановані випадкові бесіди.


ЗАКЛАДИ ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ОСВІТИ ЗАХІДНОГО РЕГІОНУ

Формальна освіта

Волинський інститут післядипломної педагогічної освіти (ВІППО)

ВІППО сьогодні – це сучасний центр підвищення кваліфікації педагогічних кадрів. Його наукова, соціально-культурна та матеріально-технічна бази дозволяють вирішувати складні завдання підвищення педагогічної майстерності, психолого-педагогічної компетентності освітян Волинської області.




Державний заклад післядипломної освіти «Тернопільський регіональний центр підвищення кваліфікації»

Тернопільський регіональний центр підвищення кваліфікації виконує функції регіонального (в масштабах Тернопільської області) навчального та навчально-методичного центру підвищення кваліфікації державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування, а також працівників державних підприємств, установ та організацій.





Закарпатський інститут післядипломної педагогічної освіти (ЗІППО)

ЗІППО є самобутнім науково-методичним закладом підвищення кваліфікації педагогічних кадрів, мета якого – створення оптимальних умов для якісного професійного розвитку педагогічних, управлінських і методичних кадрів регіону.





Івано-Франківський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти (ІФОІППО)

Метою діяльності Івано-Франківського ОІППО є забезпечення неперервної якісної післядипломної педагогічної освіти педагогічних та керівних кадрів регіону з урахуванням вимог державної політики в галузі освіти.




Інститут післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області (ІППОЧО)

ІППОЧО – це комунальний заклад, заснований у 1940 році, який займається підвищенням кваліфікації та перепідготовкою педагогічних працівників Чернівецької області. Інститут пропонує широкий спектр освітніх програм, семінарів, тренінгів та курсів, що відповідають вимогам сучасної освіти.



Комунальний заклад Львівської обласної ради «Львівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» (ЛОІППО)

Основне призначення ЛОІППО – організаційне та методичне керівництво роботою з підвищення кваліфікації керівних і педагогічних кадрів шкіл, дитячих установ та відділів народної освіти області з вивчення, узагальнення і популяризації передового педагогічного досвіду.




Рівненський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти (РОІППО)

Основна мета діяльності РОІППО полягає у приведенні професійної компетентності працівників освіти у відповідність зі світовими стандартами, розвиток їхнього творчого потенціалу, педагогічної майстерності, підвищення інтелектуального і загальнокультурного рівня.



Хмельницький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Анатолія Назаренка (ХОІППО)

Своїм основним завданням ХОІППО бачить утвердження принципів нової ролі освіти як стратегічної основи розвитку особистості, суспільства, нації, держави, запоруки майбутнього, засобу відтворення, нарощування інтелектуального, духовного потенціалу народу, виховання патріота і громадянина.




ВЕБГАЙД

«ІНФОРМАЦІЙНІ РЕСУРСИ НА ДОПОМОГУ НЕФОРМАЛЬНІЙ ТА ІНФОРМАЛЬНІЙ ОСВІТІ»

Масові онлайн-курси (MOOCs) є одним з видів відкритих освітніх ресурсів.

MOOCs (українською МВОК) – онлайн-курси з масовою інтерактивною участю і відкритим доступом. Вони, як правило, безплатні (оплачується тільки сертифікат), не мають обмежень для реєстрації та будь-яких попередніх умов.



MOOC List


MOOC List – це агрегатор інформації про масові відкриті онлайн-курси, що проводяться різними сервісами та навчальними закладами.







УКРАЇНСЬКІ МАЙДАНЧИКИ MOOCs

Дія.Освіта

У 2023 році Міністерство цифрової трансформації запустило масштабний проєкт «Дія.Освіта», який поєднує можливості навчання, розваг і профорієнтації. Цей проєкт є більш масштабним етапом платформи «Дія.Цифрова освіта», яка запрацювала у 2020 році та була спрямована на підвищення цифрової грамотності та навичок українців.

Користувач платформи Дія.Освіта може створити персональну траєкторію навчання, вибравши ті навички, які цікавлять найбільше, щоб отримати персоналізовані освітні серіали. Для тих, хто ще не визначився з пріоритетами, доступний тест для пошуку професії – на основі відповідей користувачу будуть запропоновані рекомендації щодо навчання та перелік актуальних вакансій. Тематика освітніх серіалів надзвичайно широка – від дата-аналітика до баристи, від таргетолога до пекаря, від тестувальника програмного забезпечення до пакувальника. Пріоритет – професії, що мають попит на ринку праці. Також на платформі можна переглядати освітні серіали із цифрової грамотності чи кібербезпеки. Усі вони є безоплатними та доступними всім охочим.



Educational Era (EdEra)


EdEra – український освітній проєкт із соціальною місією: зробити освіту якісною та доступною. Доступ до більшості матеріалів курсів безоплатний.

EdEra Premium – це новий напрям освітніх продуктів від студії онлайн-освіти EdEra. Короткі та змістовні курси для тих, хто має обмаль часу, але готовий швидко та консолідовано сприймати інформацію, одразу застосовуючи знання на практиці. Онлайн-курси цього розділу платні.



Learn Lifelong

Онлайн-платформа неформальної освіти Learn Lifelong створена з метою сприяння інформованості населення щодо освітніх програм, які реалізуються в Україні; налагодження комунікації між тими, хто бажає навчатися та освітніми інституціями; усвідомлення цінності та розвитку культури освіти впродовж життя; створення умов для всебічної реалізації потенціалу особистості та підвищення її соціальної, громадянської активності та відповідальності.

Онлайн-платформа неформальної освіти реалізується за підтримки Представництва DVV International в Україні, Міжнародного центру неформальної освіти та Української асоціації освіти дорослих.



Prometheus

Prometheus – громадський проєкт масових відкритих онлайн-курсів (МВОК). У співпраці з викладачами кращих вишів України створюються та розміщуються МВОК на власній онлайн-платформі та надається безплатна можливість університетам, організаціям та провідним компаніям публікувати і розповсюджувати курси на цій платформі. Відкрито безплатний онлайн-доступ до найкращих навчальних курсів університетського рівня всім охочим в Україні.



Ukraine Global Faculty

Ukraine Global Faculty (UGF) – це міжнародна освітня платформа, що охоплює основні галузі знань, зокрема мистецтво, гуманітарні та соціальні науки, бізнес, право, природничі науки, математику, інформаційні та комунікаційні технології (ІКТ), інженерію та комп'ютерні науки.

Студенти, аспіранти, науково-педагогічні працівники мають можливість безплатно відвідувати онлайн-лекції професорів провідних світових університетів, закордонних топекспертів і підприємців.

Особливості UGF: 100% онлайн-формат; доступ до архіву лекцій 24/7; контент англійською з синхронним перекладом українською мовою; спікери світового масштабу, які підтримують Україну та українців; можливість поставити питання лектору та познайомитися з колегами; сертифікати про участь; безплатний доступ для всіх учасників.



Банк лекцій

Банк лекцій – це ініціатива двох проєктів: Наукова Світлиця та Інтелект TV.

Це перша в Україні спроба створити централізований банк наукових та науково-популярних лекцій для безоплатного користування.

В каталозі зібрані лекції, які проводять різні організатори: державні, комерційні установи, популяризаторські проєкти, окремі науковці.

Всі лекції на цьому ресурсі можна дивитися або у вільному порядку, або за допомогою каталогу. Лекції сформовані в окремі групи за принципом: наукові (для школярів, студентів, аспірантів та науковців); науково-популярні (для широкого загалу).



ВУМ online

ВУМ (Відкритий Університет Майдану) – дистанційна платформа громадянської освіти. Онлайн-проєкт пропонує понад 30 тем для безоплатного навчання. Курси сформовані з відеолекцій, практичних завдань і контрольних запитань. Наявність форуму надає можливість спілкуватися з іншими студентами та викладачами. Лекції читають провідні викладачі бізнес-шкіл, громадського сектору, практичного бізнесу та соціальної сфери. Курси пов’язані з такими напрямами: персональний розвиток, реалізація потенціалу, підприємництво, формування відкритого суспільства в Україні. Після успішного проходження обраного курсу можна отримати і завантажити сертифікат.



Європейський Простір

Європейський Простір – вебплатформа підтримки громадянського суспільства України, яка понад 10 р. працює з підтримки проєвропейського поступу країни, надаючи інформаційний супровід, ресурсну базу, презентаційний майданчик для громадських організацій.

EUProstir – вебпроєкт громадської організації ІАЦ «Громадський Простір», який у 2018 р. запрацював за новою стратегію – з фокусом на успішні кейси та інструменти.

Мета Європейського Простору – створення та поширення знань, можливостей, успішних історій, які б сприяли обміну досвідом, надавали експертний інформаційний супровід проєвропейським громадським організаціям, заохочували діалог та широке обговорення візій розвитку громадянського суспільства.

У розділі «Навчання» надається потужний навчальний компонент, представлений відеоуроками, онлайн-курсами та вебінарами. Розділ «Ресурси» відкриває доступ до корисних посібників, інструментів, вебсайтів для особистого розвитку та розбудови інституційної спроможності.



СВІТОВІ МАЙДАНЧИКИ MOOCs

Campster


Campster – це гейміфікована багатомовна онлайн-платформа, що допоможе перетворити знання у ринкові навички та компетенції, які будуть мати попит. З Campster можна навчатись у зручному темпі, за допомогою комп’ютера чи мобільного телефона, контактувати з іншими студентами за допомогою навчальних груп, накопичувати бали, отримувати визнання та одразу перевіряти, чого навчилися, за допомогою інтерактивних вікторин та завдань. Курси є як платні, так і безоплатні.



Canvas Network

Проєкт Canvas Network відрізняється великою різноманітністю курсів, які проводять різні за рівнем підготовки та напрямом діяльності люди: доктори наук, менеджери, письменники.

Курси не мають єдиного підходу до викладання. З особливостями кожного курсу можна ознайомитися в описі. Курси тривають 2–3 тижні, анонсуються за місяць або раніше, що дозволяє усім, хто бажає, попередньо записатися. Canvas Network пропонує безоплатні, умовно безоплатні та платні курси. Умовно безоплатні передбачають придбання додаткових навчальних матеріалів (посібників, літератури), а платні дозволяють заробити кредити в системі безперервної освіти.



Codecademy

Codecademy – інтерактивна онлайн-платформа з навчання основних мов програмування: Python, PHP, JavaScript, Ruby, Java та ін., а також для оцінювання технічних навичок розробників. Основний акцент робиться на алгоритмах, структурах даних і загальних технічних навичках. Платформа використовується багатьма компаніями для проведення технічних співбесід. Крім цього, представлені тематичні статті з ШІ, інформатики, інформаційної безпеки, візуалізації даних, вебдизайну, веброзробки та ін.

Кожен користувач може створити власний профіль. Для мотивації користувачів існує система заохочувальних досягнень за виконання вправ, індикатор прогресу курсу, який можуть бачити інші користувачі сайту. Також доступні словники HTML і CSS в межах одного курсу. Сайт дозволяє кожному створювати та публікувати нові курси, використовуючи Course Creator.



Coursera


Coursera, заснована викладачами Стенфордського університету, визнана однією з найбільших у світі платформ масових відкритих онлайн-курсів. Встановлені партнерські стосунки зі 150+ університетами, запропоновано понад 7000+ курсів з різних предметів: інженерія, медицина, інформатика, соціальні науки, іноземні мови та гуманітарні науки.

Кожний студент України може отримати безплатний доступ до курсів Coursera.

Команда Coursera першою відгукнулась на запит МОН та вже у березні 2022 року розпочала співпрацю: для українських студентів було відкрито понад 6,5 тис. курсів із 400 спеціалізацій за програмами найкращих університетів та компаній світу.

Українські студенти та викладачі, що приєдналися до Coursera, мають можливість взяти участь в онлайн-курсах від Google, Meta, IBM, Microsoft, Amazon Web Services, а також таких провідних університетів світу, як Yale University, California Institute of the Arts, Duke University, Erasmus University Rotterdam та інших.

Отримати інформацію про умови приєднання можна на сайті МОНУ.



Duolingo

Duolingo – відкрита платформа для вивчення різних мов і перекладів з українським інтерфейсом. Навчання проходить в ігровій формі, з кожним рівнем завдання стають складнішими, а за їх виконання можна отримати «гроші» – лінготи, які потрібні для переходу на вищий рівень. Особлива увага приділяється письмовим урокам, диктантам, розмовній мові. Користувачі цієї онлайн-платформи можуть додавати друзів і змагатися з ними у вивченні іноземної мови.



EdX


EdX – безоплатна інтернет-платформа масових відкритих інтерактивних курсів, заснована Гарвардським університетом в травні 2012 року EdX акумулює академічні онлайн-курси в широкому діапазоні дисциплін для слухачів зі всього світу на безоплатній основі, а також проводить дослідження в галузі навчання. Понад 100 університетів, коледжів, шкіл, некомерційних організацій, корпорацій та міжнародних організацій пропонують курси на платформі EdX. У платформи понад 35 мільйонів користувачів, що є слухачами понад 4500+ курсів.





Iversity

Iversity – європейський освітній онлайн-ресурс, що від 2011 року спеціалізується на проведенні інтерактивних курсів і лекцій для закладів вищої освіти, а від 2012 року розміщує на своїй платформі відкриті масові онлайн-курси. Наразі Iversity налічує понад 750 тис. зареєстрованих користувачів і більше мільйона студентів, а також є однією з небагатьох платформ, завдяки якій за проходження онлайн-курсів студенти з усього світу можуть отримати ECTS-кредити.



Khan Academy

Khan Academy – некомерційна освітня організація, створена у 2006 році випускником MIT і Гарварду Салманом Ханом для забезпечення «високоякісної освіти для будь-кого і будь-де». Організація створює лекції у форматі Ютуб-відео. Окрім мікролекцій, вебсторінка організації має практичні заняття та методичні матеріали для викладачів. Усі ресурси доступні безоплатно і не мають обмежень. Представлено лекції з фізики, біології, економіки, історії мистецтв, інформатики, медицини та ін. англійською мовою, діє проєкт з перекладу лекцій на інші мови, що підтримується волонтерами.

Проєкт Khan Academy існує коштом пожертвувань, при цьому значна їх частина припадає на Google та Фонд Білла і Мелінди Гейтс.



OpenCourseWare

MIT OpenCourseWare (MIT OCW) – проєкт Массачусетського технологічного інституту з публікації у вільному доступі матеріалів усіх курсів MIT. Опубліковані матеріали включають плани курсів, конспекти лекцій, домашні завдання, екзаменаційні питання. Для деяких курсів доступні відеозаписи лекцій. Відзначена низкою премій ініціатива MIT подала приклад, який наслідували інші університети.



OpenStax

OpenStax – освітня некомерційна ініціатива Університету Райсу. Основна місія проєкту – покращення доступу до освіти та навчання для всіх. OpenStax є одним з найбільших у світі видавцем безоплатних відкритих освітніх ресурсів (ТМР).





OpenupЕd

OpenupЕd – перша й наразі єдина загальноєвропейська МВОК-ініціатива. Заснована у 2013 році Європейською комісією та Європейською асоціацією університетів дистанційного навчання (EADTU). Завдяки співпраці партнерів OpenupEd із країнами Азії та Африки за посередництвом ЮНЕСКО, на сучасному етапі студенти можуть обрати понад 200 МВОКів 13 мовами.



Udacity

Udacity – це освітня організація, заснована в лютому 2012 року Себастьяном Траном, Давидом Ставенсом і Майком Сокольскі. Udacity пропонує понад 30 курсів, більшість з яких технічного напряму. Курси розподіляються за рівнем складності: новачки, досвідчені, профі та тривають в середньому близько двох місяців. За допомогою Udacity можна навіть отримати роботу, адже інформація про студентів (за згодою) передається роботодавцям, які уклали договір із компанією. Наразі платформа співпрацює з корпорацією Google, фінансовим гігантом Bank of America, соціальною мережею Facebook та іншими.



UDEMY


Одна з найбільших у світі навчальних платформ за кількістю онлайн-курсів. З понад 186 тис. курсів Udemy обирає для Udemy Business лише 3% найуспішніших та найякісніших, доступ до яких зазвичай платний.

Для українських закладів освіти доступ до 12,5 тис. найкращих курсів Udemy безоплатний. Всі курси практичні та орієнтовані на конкретне завдання, можуть стати якісним доповненням навчальних дисциплін.

Для доступу до безоплатних курсів потрібно мати корпоративний обліковий запис.



World lecture project (wlp)

Проєкт «Всесвітні лекції» – це одна з найбільших бібліотек академічних відео (60 000+) різних закладів вищої освіти будь-якою мовою. Міжнародна навчальна мережа. Бібліотека є відкритою та вільною для всіх.

Пошукова система дозволяє користувачам легко знайти потрібну лекцію за різними критеріями: тема, інститут, країна, мова та інші. Після реєстрації з’являється можливість додавати нові лекції до бази даних або доповнювати дані вже доступних лекцій.