НАУКОВІ БД ВІДКРИТОГО ДОСТУПУ

Основні проєкти та ініціативи Відкритого доступу

Open Access 2020 Initiative (OA2020)

OA2020 – це глобальна ініціатива сприяння відкритому доступу шляхом підтримки та стимулювання трансформації сучасних наукових журналів з наявною системою передплати на нові моделі, що дозволяють необмежено і повторно використовувати наукові результати, забезпечують прозорість та стабільність витрат на видавничу діяльність.


Plan S. Making full and immediate Open Access a reality

План S – це ініціатива, спрямована на консолідацію зусиль для швидшого переходу до таких публікаційних моделей, які надають повний, негайний відкритий доступ до результатів наукових досліджень.

Ініціативу було запущено 4 вересня 2018 р. низкою великих національних фондів із дванадцяти європейських країн, а також Європейською дослідницькою радою. Ці агентства сформували консорціум під назвою «cOAlition S» (в назві: S – science – наука, OA – open access – відкритий доступ, coalition – об'єднання).


Sherpa/RoMEO

SHERPA/RoMEO – це інтернет-ресурс, який агрегує та аналізує політику відкритого доступу видавців з усього світу та надає резюме дозволів на самостійне архівування та умови прав, що надаються авторам журналами. Служба пошуку Sherpa/RoMEO може використовуватися для з'ясування конкретної політики видавців щодо самоархівування рукопису.


International Open Access Week

Міжнародний тиждень відкритого доступу (International Open Access Week) – глобальна подія, яка проходить щороку в останній тиждень жовтня вже 18-й рік поспіль. Ініціатива відзначення Міжнародного тижня відкритого доступу належить Коаліції наукових видавництв та академічних ресурсів (Scholarly Publishing And Academic Resources Coalition – SPARC) і здобула підтримку всього світу. Вона надає можливість краще ознайомитись із перевагами, які надає відкритий доступ, обмінятися досвідом, ідеями.


SPARC

Scholarly Publishing and Academic Resources Coalition (SPARC) – коаліція наукових видань та академічних ресурсів, організація бібліотечних спільнот, що виступає за розширення відкритого доступу до знань. Коаліція переконана, що швидке і всеохопне розповсюдження відкритого доступу до наукових матеріалів сприятиме підвищенню ефективності навчального процесу, розвитку науки та збільшить кількість інвестицій. SPARC підтримала спільнота з 800 наукових академічних бібліотек з усього світу.


Budapest Open Access Initiative

Будапештська ініціатива відкритого доступу (BOAI) – громадська ініціатива щодо принципів відкритого доступу до наукової літератури, оприлюднена для громадськості 14 лютого 2002 р. Вона була прийнята на конференції, організованій у Будапешті Інститутом відкритого суспільства 1–2 грудня 2001 р. і визнана як одна з основних визначальних подій руху відкритого доступу.


Berlin Declaration on Open Access to Knowledge in the Sciences and Humanities

Берлінська декларація про відкритий доступ до наукових та гуманітарних знань – один з основних документів у царині відкритого доступу. Підписана 20–22 жовтня 2003 р. на конференції з Відкритого доступу у Берліні, організованій Товариством імені Макса Планка (Max-Planck-Gesellschaft zur Förderung der Wissenschaften e.V.).


Durham Statement on Open Access to Legal Scholarship

Заява Durham про відкритий доступ до правової стипендії є публічною заявою, пов'язаною із забезпеченням відкритого доступу до правової інформації та науки. Була написана у 2008 р. групою директорів бібліотек з юридичних шкіл у Сполучених Штатах.


Bethesda Statement on Open Access Publishing

Заява Bethesda про публікації відкритого доступу 2003 р. визначає концепцію відкритого доступу та підтримує її.


NIH Public Access Policy

Політика публічного доступу до ресурсів National Institutes of Health – це мандат на відкритий доступ, розроблений у 2004 р. Він передбачає, що рецензовані електронні версії наукових документів, які описують дослідження, фінансовані Національними інститутами охорони здоров'я, повинні бути надіслані для надання у відкритому доступі для громадськості безоплатно через PubMed Central не пізніше ніж через 12 місяців після офіційної дати їх публікації. PubMed Central – це сховище самоархівування, в якому автори або їхні видавці зберігають свої публікації.


Open Knowledge Foundation

Open Knowledge Foundation – це глобальна некомерційна організація, орієнтована на усвідомлення цінності відкритих даних для суспільства, що допомагає групам громадянського суспільства отримати доступ та використовувати дані для вжиття заходів щодо соціальних проблем.


Open Access Tracking Project

Проєкт відстеження відкритого доступу (OATP) – це загальнодоступний проєкт соціальних тегів, що працює на безплатному програмному забезпеченні, щоб відобразити нові розробки, що стосуються відкритого доступу до досліджень.


Open Access Directory

Каталог відкритого доступу (OAD) – це сукупність простих фактичних списків про відкритий доступ (OA) до науки та наукових досліджень, що підтримується загалом спільнотою ОА. Об’єднуючи в одному місці багато списків, пов’язаних з ОА, OAD полегшує кожному їх відкриття, використання для довідок та оновлення.


OpenAIRE

OpenAIRE – це європейський проєкт підтримки відкритої науки (Open Science).

OpenAIRE – партнерство (на сьогодні) понад 60 установ, які працюють над формуванням і використанням ефективних стратегій OA та Open Science. Мережа складається із 34 національних офісів відкритого доступу (NOAD), розташованих у кожній країні ЄС та інших країнах Європи. Підвищення рівня інформованості на державному рівні забезпечується коштом низки заходів з навчання та підтримки Open Science, таких як проведення семінарів і вебінарів, поширення навчальних матеріалів і прямий доступ до дослідників.


Horizon 2020

Horizon 2020 – це найбільша рамкова програма Європейського Союзу з фінансування науки та інновацій із загальним бюджетом близько 80 млрд євро, розрахована на 2014–2020 рр. Програма є ініціативою ЄС, передбачає надання коштів на конкурсній основі на підтримку розвитку і впровадження інновацій, в тому числі у підприємництві та промисловості.

Horizon 2020 вимагає від дослідників, які отримують державне фінансування, публікувати результати своїх досліджень у журналах відкритого доступу (гібридних журналах) або публікувати рецензовану версію статті у відкритому архіві установи не пізніше 6 місяців після її виходу.


Horizon Europe

Horizon Europe – це запланована 7-річна науково-дослідна програма Європейського Союзу, яка прийшла на зміну програмі Horizon Europe. Європейська комісія розробила та затвердила план програми Horizon Europe, який передбачає підвищення фінансування науки в ЄС на 50 % протягом 2021-2027 років. Затверджена у 2019 р. програма уряду України передбачала участь України в програмі Horizon Europe.

Одне із завдань Horizon Europe – зміцнення зв’язків з третіми країнами шляхом надання можливості торговим партнерам ЄС (США, Канада чи Австралія) отримувати статус асоційованих до Рамкових програм ЄС країн незалежно від їх географічного положення. Для підсилення відкритості у Програмі заплановано запровадити політику відкритої науки, яка передбачатиме обов’язковий відкритий доступ до публікацій та дослідницьких даних, отриманих у процесі реалізації проєктів.


Initiative for Open Citations

Ініціатива відкритих посилань I4OC – це співпраця наукових видавців, дослідників та інших зацікавлених сторін для сприяння необмеженій доступності даних про наукові цитати.


European Open Science Cloud (EOSC)

Ініціатива Європейської хмари відкритої науки (EOSC) була запропонована у 2016 р. Європейською комісією як частина Європейської хмарної ініціативи для побудови конкурентоспроможної економіки даних та знань у Європі.

Протягом останніх років численні політики з усього світу сформулювали чітке та послідовне бачення глобальної відкритої науки як рушія для створення нової парадигми прозорої науки, керованої даними, а також пришвидшення інновацій.


Наукові політематичні БД

Academicjournals

Повнотекстові англомовні наукові журнали з медичних, соціальних, біологічних, фізичних, юридичних наук, мистецтва та освіти.


Journals4Free

Портал академічних журналів відкритого доступу (понад 17 200). Пошук можна здійснювати за категоріями, мовою чи присутністю в базах даних: Scopus, PubMed, ISI Master. На жаль, останнє оновлення було 30 листопада 2020 р.


CiteSeerX

CiteSeerX – цифрова бібліотека наукової літератури та динамічна пошукова система, яка зосереджена насамперед на літературі з комп’ютерних та інформаційних наук. Мета CiteSeerX – покращення розповсюдження наукової літератури та забезпечення функціональності, зручності використання, доступності, повноти, ефективності та своєчасності доступу до наукових знань.


CORDIS

CORDIS – EU research results – інформаційна система Євросоюзу – надає доступ до інформації про наукові дослідження і розробки, що реалізуються в країнах ЄС, дозволяє здійснювати пошук джерел фінансування для проведення досліджень і розробок, партнерів, трансфер-технологій.


Е-books directory

Е-books directory – каталог електронних книг – це щодня збільшувальний список посилань на вільно доступні книги, документи та конспекти лекцій. На порталі представлено понад 10,5 тис. безплатних електронних книг у 709 категоріях.


EBSCO Open Dissertations

EBSCO Open Dissertations – база даних електронних дипломних робіт і дисертацій у вільному доступі (ETD). У БД представлено понад 1 500 000 документів з 320 університетів по всьому світу.


IDEAS

IDEAS – це найбільша бібліографічна база даних з економічних наук, яка у вільному доступі в інтернеті. Базуючись на RePEc, БД індексує понад 4 700 000 наукових матеріалів, у тому числі понад 4 200 000 повнотекстових документів у відкритому доступі.


Hindawi

Hindawi – видавнича корпорація, яка з 2007 року прийняла модель відкритого доступу до усіх своїх (понад 200) рецензованих науково-технічних журналів практично в усіх напрямках наукових досліджень.


IMF DATA

IMF Data – це вільно доступні статистичні бази даних Міжнародного валютного фонду: Direction of Trade Statistics, International Financial Statistics, Balance of Payments Statistics, Government Finance Statistics, Trade and Investment.


Open Library

Open Library - це собою проєкт інтернет-архіву, призначений для створення «однієї вебсторінки для кожної книги, коли-небудь опублікованої». Open Library є проєктом некомерційної організації Internet Archive. Частково існує на гранти від Каліфорнійської державної бібліотеки (California State Library) і Фонду Кале-Остін (Kahle / Austin Foundation).

На сьогодні в інтернет-архіві зібрано понад 20 мільйонів записів. Має український інтерфейс.