ВІДКРИТІ НАУКОВІ ТА ОСВІТНІ РЕСУРСИ
Відкриті освітні ресурси (англ. Open Educational Resources (OER)) загальна назва для усіх освітніх засобів, до яких є повністю відкритий доступ завдяки ліцензії Creative Commons або переведення їх у суспільне надбання та створення доступу до таких ресурсів за допомогою інформаційних та комунікаційних технологій (Вікіпедія).
OER можуть включати: повні курси, модулі курсів, відкриті підручники, навчальні програми, лекції, посібники для студентів, конспекти викладання, домашні завдання, вікторини, лабораторні та аудиторні заняття, педагогічні матеріали, відео, інтерактивні матеріали, такі як симуляції чи рольові ігри, інструменти оцінювання та багато інших ресурсів, програмне забезпечення, програми (включаючи мобільні додатки) та будь-які інші навчально-корисні матеріали.
Термін «OER» не є синонімом онлайн-навчання, електронного навчання або мобільного навчання. Багато OER, крім використання в цифровому форматі, також можна видруковувати (UNESCO. Guidelines for open educational resources (OER) in higher education).
Основні можливості для відкритих освітніх ресурсів:
зберігання (можливість завантажувати, зберігати, дублювати);
повторне використання (можливість використання вмісту різноманітними способами);
перегляд (можливість адаптувати, коригувати, змінювати (зокрема, перекладати іншими мовами));
ремікс (можливість поєднувати оригінальний або змінений вміст з іншим матеріалом для створення чогось нового);
поширення (право ділитися копіями оригінального вмісту, своїми редакціями або своїми реміксами з іншими).
Офіційні джерела про відкриті освітні ресурси:
Мандат ЮНЕСКО щодо OER – UNESCO’s mandate in OER, UNESCO, April 21, 2022.
Open Educational Resource [Ресурс ЮНЕСКО].
Відкриті освітні ресурси українською мовою
Національний репозитарій академічних текстів
Національний репозитарій – загальнодержавна розподілена електронна база даних, в якій накопичуються, зберігаються і систематизуються академічні тексти.
Призначення Національного репозитарію – зробити максимально доступною для суспільства наукову інформацію України та світу, що сприятиме розвитку освітньої, наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності, шляхом поліпшення доступу до академічних текстів та сприяння академічній доброчесності.
Українська бібліотека від LibreTexts
Українська бібліотека від LibreTexts – це мультидисциплінарний ресурс відкритих підручників сучасних авторів США в машинному перекладі українською. Їх можна адаптувати під певні курси і створити власні підручники як похідні.
Бібліотеки LibreTexts працюють на базі NICE CXone Expert і підтримуються Пілотним проєктом відкритих підручників Департаменту освіти, Офісом проректора Каліфорнійського університету в Девісі, Бібліотекою Каліфорнійського університету в Девісі, Програмою доступних рішень для навчання Каліфорнійського державного університету та Merlot.
Вікіпідручник – це вільне інтернет-зібрання, де кожен відвідувач може зробити свій внесок в написання навчальної літератури: посібників, рецептів тощо. Він є одним з проєктів Фонду Вікімедіа і працює на технології «вікі», кожен може створити та змінити будь-яку сторінку вікіпідручника і безплатно читати, копіювати, видавати та змінювати його зміст.
Вікіджерела – вільна інтернет-бібліотека, проєкт Фонду Вікімедіа для створення бібліотеки з вільним вмістом, яка б постійно поповнювалася як оригінальними текстами, так і їхніми перекладами будь-якими мовами.
Відкрита освіта і відкриті освітні ресурси: важливість для української вищої освіти
Наукова бібліотека УДУНТ першою в Україні створює і просуває відкриті освітні ресурси. Для отримання докладної інформації щодо ліцензії Creative Commons та практичного знайомства з OERs, Наукова бібліотека УДУНТ створила цикл відеолекцій на тему відкритої освіти і відкритих освітніх ресурсів.
Пошукові системи відкритих освітніх ресурсів
Openly Available Sources Integrated Search (OASIS) – пошукова система відкритих джерел, метою якої є спрощення виявлення відкритого контенту. OASIS веде пошук у 115 джерелах та має понад 455 тис. записів.
Система розробляється та підтримується SUNY Geneseo's Milne Library.
Open Educational Resources Search Index (OERSI) – пошукова система безплатних навчальних матеріалів у сфері вищої освіти. Спільний проєкт Hochschulbibliothekszentrum des Landes Nordrhein-Westfalen (hbz) і German National Library of Science and Technology (TIB).
OERSI здійснює пошук в інституційних і тематичних репозитаріях, майданчиках відкритих освітніх ресурсів. Створений на платформі з відкритим кодом GitLab.
The Mason OER Metafinder (MOM) виконує одночасний пошук у режимі реального часу у 22 різних джерелах відкритих освітніх матеріалів.
Пошук ведеться у таких відомих репозиторіях, як OpenStax, OER Commons, MERLOT, а також на таких сайтах, як HathiTrust, DPLA, Internet Archive та NYPL Digital Collections, де можна знайти цінні, але часто не помічені відкриті навчальні матеріали.
Bielefeld Academic Search Engine (BASE) – Білефельдська наукова пошукова система) – одна з найбільш об’ємних пошукових систем у світі, особливо для академічних вебресурсів. BASE забезпечує пошук серед 340 млн документів від понад 11 тис. контент-провайдерів. Можна отримати доступ до повних текстів близько 60% проіндексованих документів безплатно (у відкритому доступі). BASE адмініструється бібліотекою університету Білефельда (Німеччина).
BASE індексує метадані всіх видів академічних ресурсів – журналів, інституційних репозитаріїв, цифрових колекцій тощо, які підтримують ініціативу Open Archives Initiative (OAI) і використовують протоколи Open Archives Initiative Protocol for Metadata Harvesting (OAI-PMH) для надання свого контенту.
Відкриті підручники та книги
Directory of Open Access Books (DOAB) – директорія книг відкритого доступу – це платформа, яка індексує та надає доступ до наукових, рецензованих книг відкритого доступу та допомагає користувачам знаходити надійних видавців книг відкритого доступу. Усі послуги DOAB безплатні, а всі дані у вільному доступі. Сьогодні на платформі представлено понад 81 тис. рецензованих наукових книг.
Open Textbook Library – колекція з понад 1 465 відкритих підручників, що охоплює комп’ютерні науки, інженерію, математику, природничі науки, суспільні та гуманітарні науки. Колекція підтримується Open Education Network.
LibreTexts: Free the Textbook – це один з найбільших відкритих освітніх проєктів і онлайн-платформ для покращення вищої освіти на всіх рівнях шляхом розробки і просування ресурсів відкритого доступу. На платформі можна отримати доступ до 4000+ відкритих підручників і 400+ навчальних курсів.
Open Culture – платформа, що надає доступ до 200 відкритих підручників від відомих вчених; понад 1700 безоплатних онлайн-курсів від провідних університетів світу; 1150 безоплатних фільмів; 1000 аудіокниг; 150+ найкращих подкастів; 800 електронних книг; 300 уроків з вивчення 48 мов; 150 бізнес-курсів.
OER Commons – публічна цифрова бібліотека відкритих освітніх ресурсів. Її започатковано для співпраці науковців і освітян з усього світу для створення, використання і просування відкритих освітніх ресурсів.
OpenEd at Bccampus – проєкт уряду провінції British Columbia (Канада), що розпочався у 2012 р. та орієнтований на забезпечення доступу студентів до відкритих підручників та різноманітних освітніх курсів.
NC LIVE – освітня онлайн-платформа для студентів Північної Кароліни (США). У розділі «Ebooks» представлено перелік посилань на електронні бібліотеки, колекції відкритих підручників для курсів, які найчастіше викладаються в університетах і коледжах штату.
MIT OpenCourseWare – це безплатна та відкрита колекція матеріалів, що складається із тисяч освітніх курсів і навчальних матеріалів Массачусетського технологічного інституту (MIT), представлених у відкритому доступі.
Електронний навчальний посібник із використання Excel. Простий, зручний і безкоштовний. Буде корисним як початківцям, так і більш досвідченим користувачам. Надає багато прикладів. Команда підтримки оперативно відповідає на запитання.
Відкриті електронні архіви
Open DOAR – каталог відкритих електронних архівів, що об'єднує понад 5 900 сховищ наукової інформації і надає можливість відбору та пошуку відкритих архівів за географічним положенням, типом матеріалів і предметною областю, мовою та ін. Каталог створений за співпраці університетів Лунда (Швеція) і Ноттінгема (Велика Британія) та є розвитком ініціативи відкритого доступу.
Registry of Open Access Repositories (ROAR) – каталог відкритих електронних архівів, що об'єднує понад 5600 сховищ наукової інформації. Мета проєкту – сприяння розвитку відкритого і необмеженого доступу до наукових публікацій, шляхом надання своєчасної інформації про зростання і статус електронних архівів у всьому світі.
COnnecting REpositories (CORE) – найбільша у світі колекція наукових публікацій із відкритим доступом. CORE – це некомерційна послуга, яку надає Відкритий університет та Jisc. Місія CORE полягає в об’єднанні всіх результатів досліджень із відкритим доступом зі сховищ та журналів у всьому світі та наданні їх у загальному відкритому доступі. Таким чином, CORE полегшує вільний необмежений доступ до досліджень для всіх.
Архів для економістів, підтримується Американською економічною асоціацією (АЕА). Надає інформацію про контент журналів і посилання на повнотекстові журнали АЕА, анотації, бази даних, а також інформацію про конференції та гранти.
Найбільший безплатний архів електронних публікацій наукових статей з фізики, математики, астрономії, інформатики та біології. Статті в arXiv викладають вчені, що працюють в різних країнах світу. Підтримується бібліотекою Корнельського університету.
Registry of research data repositories (re3data.org) – це глобальний реєстр сховищ дослідницьких даних із різних академічних дисциплін. Він містить репозиторії, які забезпечують постійне зберігання та доступ до наборів даних для дослідників, фінансових організацій, видавців і наукових установ. re3data.org сприяє культурі обміну, розширенню доступу та кращій видимості даних досліджень. Реєстр розпочав роботу восени 2012 року та фінансується Німецьким дослідницьким фондом (DFG).
Research Papers in Economics (RePEc) є результатом спільних зусиль сотень волонтерів з 90 країн світу з метою активізації розповсюдження наукових досліджень в галузі економіки і суміжних наук. Основою проєкту є децентралізована бібліографічна база даних робочих документів, журнальних статей, книг та окремих глав книг і програмних компонентів, що підтримується волонтерами. Бази даних RePEc включають: понад 1 900 архівів, 2 800 журналів і 4 500 серій робочих документів. Зареєстровано близько 50 тис. авторів; щотижнева електронна розсилка – понад 75 тис. підписників.
Перелік відкритих е-архівів в інституціях України представлено на сторінці РЕПОЗИТАРІЇ ЗВО УКРАЇНИ
Відкриті журнали
Directory of Open Access Journals (DOAJ) – платформа журналів відкритого доступу. Місія DOAJ полягає в тому, щоб курувати, підтримувати і розвивати джерела перевіреної інформації про наукові журнали відкритого доступу в інтернеті; перевіряти відповідність журналів високим публікаційним стандартам; підвищувати доступність, популярність, поширеність, привабливість журналів з відкритим доступом; надавати вченим, бібліотекам, університетам, науково-дослідним фондам та іншим зацікавленим сторонам можливість користуватися наданою інформацією і послугами; полегшити інтеграцію журналів відкритого доступу в служби бібліотек і сайтів-агрегаторів; і в такий спосіб підтримувати перехід системи наукового спілкування і публікації в модель, яка служить науці, вищій освіті, промисловості, інноваціям, товариствам і людям.
Платформа надає вільний доступ до повних текстів статей. У DOAJ можливий пошук статей з понад 20 тис. журналів (понад 10 млн статей) 134 країн світу. Пошуковими критеріями можуть використовуватися назва журналу, заголовок статті, ISSN, ім'я автора, ключові слова або слова з анотації. Можливий також одночасний пошук за всіма перерахованими полями і пошук за логічним поєднанням двох пошукових термінів.
Public Library of Science (PLOS) – некомерційний науково-видавничий проєкт, спрямований на створення бібліотеки періодичних видань та іншої наукової літератури під вільною ліцензією й у відкритому доступі.
PLOS публікує набір впливових журналів відкритого доступу з усіх галузей науки та медицини.
Інформаційний ресурс «Наукова періодика України» Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського – це електронний безплатний повнотекстовий архів наукових періодичних видань України.
Наукова електронна бібліотека періодичних видань НАН України
Електронний архів відкритого доступу з безплатним доступом читачів до наукової інформації в інтернет з правом читати, завантажувати, копіювати, розповсюджувати, друкувати, проводити пошук, посилатися на повнотекстові статті, індексувати, тобто використовувати її з законною ціллю без фінансових, юридичних і технічних перешкод, що відповідає Будапештській ініціативі відкритого доступу (Budapest Open Access Initiative, BOAI). ISSN: 2310-8479.
Реєстр наукових видань України. ІАС «Українська наукова періодика»
Довідково-інформаційний ресурс, призначений для інформування наукової громадськості та покращення доступу до відомостей про українські наукові видання з різних галузей знань. Створений фахівцями ДНУ УкрІНТЕІ. Відомості про наукові фахові видання, представлені на ресурсі, регулярно оновлюються, а загальний перелік актуалізується відповідно до рішень, прийнятих МОН України згідно з наказом № 32 від 15.01.2018 р.
Масові відкриті онлайн-курси
Одним з видів відкритих освітніх ресурсів є масові онлайн-курси.
MOOCs – онлайн-курси з масовою інтерактивною участю і відкритим доступом. Вони, як правило, безоплатні (оплачується тільки сертифікат), не мають обмежень для реєстрації та будь-яких попередніх умов.
MOOC List – це агрегатор інформації про масові відкриті онлайн-курси, що проводяться різними сервісами та навчальними закладами.
Більше інформації про майданчики MOOCs представлено на сторінці сайту «Формальна, неформальна та інформальна освіта».