НАЦІОНАЛЬНІ БІБЛІОТЕКИ

Національні бібліотеки України

Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського

Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського – головна всеукраїнська книгозбірня, загальнодержавний комплексний бібліотечно-інформаційний, науково-дослідний, науково-методичний та культурно-просвітницький центр, найбільше за обсягом документно-інформаційних ресурсів книгосховище України. Одна з найбільших національних бібліотек світу. Підпорядкована НАН України, входить до її відділення історії, філософії й права. Як особливо цінний об’єкт культури перебуває під охороною держави.




Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого

Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого (НБУ імені Ярослава Мудрого; раніше – Національна парламентська бібліотека України) – одна з найбільших і найстаріших книгозбірень України, провідний державний культурний, освітній, науково-інформаційний заклад, що бере участь у розробленні та реалізації державної політики в галузі бібліотечної справи, здійснює функції методичного та координаційного центру з питань бібліотекознавства, бібліографознавства, документознавства, інформаційний і науково-методичний центр мережі публічних бібліотек України, книгосховище загальнодержавного значення.



Національна історична бібліотека України

Національна історична бібліотека України (Історична бібліотека, НІБУ) – бібліотека загальнонаціонального значення з питань історії, провідний науково-інформаційний заклад, що здійснює систематичне наповнення, збереження, бібліографування, наукове вивчення та популяризацію фондів документів історичної тематики, рукописних і друкованих пам’яток культури різних епох, співпрацюючи у цих питаннях з багатьма вітчизняними і закордонними організаціями та установами.

Бібліотека забезпечує інформаційно-бібліотечне обслуговування користувачів, виконує функції всеукраїнського депозитарію історичної літератури, науково-дослідного й організаційно-методичного бібліотечного центру в галузі історико-краєзнавчої діяльності та наукової бібліографії з історії України. Бібліотека – єдина в Україні спеціалізована книгозбірня, фонд якої цілеспрямовано комплектується документами з питань вітчизняної та іноземної історії, допоміжних історичних дисциплін та історичного краєзнавства.



Національна наукова медична бібліотека України

Національна наукова медична бібліотека України (ННМБУ) – провідна науково-інформаційна установа у сфері охорони здоров’я, одна з найбільших у Європі система фондів літератури медико-біологічного спрямування, національне книгосховище колекції видань медичного профілю (понад 1 млн 600 тис. примірників 35 мовами світу).

Бібліотека забезпечує доступ до світових інформаційних ресурсів і на основі впровадження новітніх технологій здійснює забезпечення інформаційних потреб всіх категорій спеціалістів галузі охорони здоров’я, а також спеціалістів суміжних галузей знань на засадах доступності, оперативності та комфортності.

ННМБУ є провідним науково-дослідним осередком, що здійснює біографічні дослідження та історичні розвідки з питань історії медицини; виконує функції організаційного і науково-методичного центру мережі медичних бібліотек України; освітньої і соціокультурної установи; державного депозитарію; центру галузевого документообміну і патентної, нормативно-технічної документації медичної науки та охорони здоров’я.



Національна бібліотека України для дітей

Національна бібліотека України для дітей – головна дитяча книгозбірня України. Вона є національним книгосховищем дитячої літератури, науковим, довідково-бібліографічним, інформаційним і консультаційним центром для спеціалізованих дитячих, шкільних і сільських бібліотек, що обслуговують дітей.



Львівська національна наукова бібліотека України імені Василя Стефаника

Львівська національна наукова бібліотека України ім. В. Стефаника (ЛННБ України ім. В. Стефаника) є державною неприбутковою науковою установою, заснованою на державній власності, що перебуває у віддані Національної академії наук України, входить до складу Відділення історії, філософії та права НАН України та діє на підставі Статуту.

ЛННБ України ім. В. Стефаника є одним із найбільших в Україні інформаційно-аналітичних і соціокультурних центрів, державним сховищем унікальних рукописних і друкованих пам’яток книжкової культури, творів українського та іноземного мистецтва, інших видів документів, у яких зосереджено загальнонаціональний інформаційний потенціал, що створюється в Україні та світі.



Одеська національна наукова бібліотека

Одеська національна наукова бібліотека – перша публічна книгозбірня України, відкриття якої поклало початок заснуванню публічних бібліотек у крайових і губернських містах України. Нині це потужний культурний, просвітницький, науково-інформаційний заклад національного та світового значення, що здійснює функції науково-дослідного, методичного та координаційного центру з питань бібліотекознавства, бібліографознавства, документознавства.



Національні бібліотеки Європи

Європейська бібліотека

Європейська бібліотека (англ. The European Library) – вебпортал, точка доступу до бібліографічних та повнотекстових ресурсів 48 національних бібліотек Європи. Федеративний бібліотечний каталог Європейської бібліотеки включає як цифрові, так і нецифрові ресурси (книги, періодичні видання, аудіозаписи та інші матеріали). Пошуково-навігаційний апарат порталу пропонує користувачам можливості безоплатного бібліографічного пошуку та доступ до цифрових об'єктів з фондів національних бібліотек Європи (безоплатно або на платній основі, залежно від політики конкретної бібліотеки). Розробник порталу – Національна бібліотека Нідерландів. У цій установі розміщується також офіс Європейської бібліотеки. Глобальну стратегію розвитку Європейської бібліотеки виробляє консорціум 48 національних бібліотек – членів CENL. Фінансування проєкту здійснюється коштом членських внесків бібліотек-учасниць.



Europeana

Майже одразу після запуску Європейської бібліотеки з'явилася концепція перетворення її на центральну точку доступу до всіх електронних ресурсів європейських національних бібліотек. 2 березня 2006 року Європейська Комісія випустила пресреліз, у якому зазначалося, що Європейська бібліотека має стати інфраструктурною основою для «Європейської цифрової бібліотеки» (англ. European Digital Library) – загальноєвропейського порталу для доступу до культурного надбання у цифровому вигляді з фондів бібліотек (не лише національних), архівів та музеїв Європи.

«Європейська цифрова бібліотека» (Europeana) була запущена як окремий портал 20 листопада 2008 року.